Előző bejegyzésemben a Halloweenről írtam, és most muszáj lesz az ehhez szervesen kapcsolódó két ünnepről a mindenszentekről és hallottak napjáról is szólnom.
Először is tisztázzuk, hogy november elseje mindenszentek napja és november másodika hallotak napja a keresztény világban. Mivel nálunk november elseje ünnep nap, de másodika már nem, ezt sokan össze szokták kevereni. Mert ugye mindenki elsején megy ki a temetőbe elhunyt szetretteit meglátogatni és gyertyát gyújtani. ‘Általános szokás, hogy mindenszentek napján rendbe teszik és virággal díszítik a sírokat, amelyeken gyertyát gyújtanak a halottak üdvéért. A gyertya fénye az örök világosságot jelképezi, a katolikus egyház szertartása szerint a "temetők nagy keresztjénél" ma is elimádkozzák a Mindenszentek Litániáját, és megáldják az új síremlékeket.’
‘Mindenszentek a katolikus egyházban az összes üdvözült lélek emléknapja, a protestantizmus az elhunytakról emlékezik meg ilyenkor. Az ezt követő halottak napja fokozatosan vált egyházi ünnepből az elhunytakról való általános megemlékezéssé.
A 4. században mindenszentek ünnepét a pünkösd utáni első vasárnap ülték meg, és az ortodox keresztény egyház ma is ekkor tartja. A kezdetben az összes keresztény vértanúra, később "minden tökéletes igazra" emlékező ünnep a 8. században tevődött át november 1-jére, egy kelta ünnep időpontjára. Jámbor Lajos frank császár 835-ben IV. Gergely pápa engedélyével már hivatalosan is elismerte az új ünnepet, így ettől kezdve a mindenszentek az egész katolikus kereszténység ünnepe lett.
Magyarország egyes vidékein harangoztattak a család halottaiért, máshol ételt ajándékoztak a szegényeknek. Sokan úgy tartották, hogy a halottak ezen az éjszakán kikelnek a sírból, így a családi lakomán nekik is terítettek, és minden helyiségben lámpát gyújtottak, hogy eligazodjanak a házban. Egyes falvakban ezen a napon választották meg a bírót, fogadták fel a cselédeket.
Mindenszentek Magyarországon 2000 óta, ötven év után ismét munkaszüneti nap.
A mindenszenteket megelőző naphoz kapcsolódik az angolszász eredetű halloween is, ennek elnevezése az angol All Hallows Eve kifejezésből származik, ami magyarul annyit tesz: mindenszentek éjszakája. Ez a kóbor lelkek, a kelták halotti istenének éjszakája.’ (forrás: www.hirado.hu)
Tehát ebből a leírásból is kitűnik, hogy az emberek szorosan vett vallásuktól függetlenül megpróbálják az őket foglalkoztató - néha olyan megmagyarázhatatlan dolgokat mint a halál - megmagyarázni. Nem is beszélve arról, hogy gyermekeink is állandóan kérdeznek, és nem árt, ha igazat mondunk nekik szokásainkról és ünnepeinkről.